Локалізація у сфері публічних закупівель
14 липня 2022 року набрав чинності Закон «Про внесення змін до Закону України “Про публічні закупівлі” щодо створення передумов для сталого розвитку та модернізації вітчизняної промисловості».
Зміни передбачають введення нового поняття — «ступінь локалізації виробництва» та зміну процедури публічних закупівель шляхом встановлення обов‘язкових вимог щодо локалізації виробництва товарів.
Ступінь локалізації виробництва — показник місцевої складової у питомій вазі вартості сировини, матеріалів, вузлів, агрегатів, деталей, складових частин і комплектуючих виробів, робіт, послуг та інших складових вітчизняного виробництва у собівартості товару, що є предметом закупівлі.
Ступінь локалізації виробництва визначається самостійно виробником товару та підтверджується Уповноваженим органом за формулою:
СЛ = (1 — (МВ+ІВ) / С) × 100%,
де СЛ — ступінь локалізації виробництва;
МВ — митна вартість сировини, матеріалів, вузлів, агрегатів, деталей, складових частин і комплектуючих виробів, робіт, послуг та інших складових, імпортованих на митну територію України виробником для виробництва товару, що є предметом закупівлі, гривень;
IВ — вартість імпортних сировини, матеріалів, вузлів, агрегатів, деталей, складових частин і комплектуючих виробів, робіт, послуг та інших складових, придбаних окремо та/або у складі продукції для виробництва товару, що є предметом закупівлі, у постачальника — резидента України, без урахування податку на додану вартість, гривень;
С – собівартість товару, що є предметом закупівлі, гривень.
Перелік товарів, що будуть закуповуватись у відповідності з зазначеними особливостями, наводиться в пп. 2 п. 61 «Прикінцевих та перехідних положень» та включає такі товари як: трамвайні пасажирські вагони, залізничні пасажирські вагони, тролейбуси, залізничні вагони, багажні вагони та вагони спеціального призначення та інші.
Зміни запроваджуються на 10 років і передбачають такі вимоги до ступеня локалізації виробництва товару:
у 2022 році — 10 відсотків;
у 2023 році — 15 відсотків;
у 2024 році — 20 відсотків;
у 2025 році — 25 відсотків;
у 2026 році — 30 відсотків;
у 2027 році — 35 відсотків;
з 2028 року до дня завершення 10-річного строку дії цього пункту — 40 відсотків.
Перелік товарів формується автоматично з поданих виробниками товарів, за умови, що ці товари відповідають вимогам зазначеним в «Порядку підтвердження ступеня локалізації виробництва товарів».
Виробник не може видалити товар з Переліку товарів з підтвердженим ступенем локалізації.
Як виробнику додати свій товар до Переліку локалізованих товарів?
- Перевірте, що товар підпадає під вимогу про визначення ступеня локалізації
- Підготуйте інформацію про виробника та товар, а також калькуляцію собівартості товару відповідно до вимог Додатку 1 та 2
- Оберіть один з майданчиків (з переліку вище) для виконання дій в системі Prozorro
- Перейдіть на майданчик, зв’яжіться з кол-центром та пройдіть процедуру реєстрації
- Створіть заявку для проходження автоматичної кваліфікації виробника в системі
- Додайте товар, вказавши дані в системі та завантаживши підготовлені документи