Кабмін призупинив всі перевірки бізнесу, крім обґрунтованості підвищення цін

Тепер при проведенні тендеру державні структури зможуть враховувати не лише ціну товару, а й витрати, пов’язані з його подальшим використанням

30 квітня, замовники отримали можливість оголошувати закупівлі з врахуванням життєвого циклу на Prozorro. Новий функціонал уже втілений в електронній системі публічних закупівель. 

Ця розробка дозволить замовникам оцінювати пропозиції на торгах не лише за ціною товару, а й за вартістю його подальшої експлуатації. Наприклад, враховувати витрати на пальне та електроенергію, вартість гарантійного обслуговування тощо.

“Застосування нового інструменту буде вигідним як для українських виробників, так і для нашої держави і її громадян. Зокрема, національні виробники зможуть конкурувати з дешевими іноземними аналогами і вигравати великі тендери від держави. А держава, в свою чергу, матиме якісніші товари та послуги. Тобто, застосування вартості життєвого циклу  — це поштовх як для розвитку національного виробництва, так і для якісного забезпечення державних потреб і потреб українців”,  — прокоментував Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігор Петрашко.

“Усі ми знаємо, що витрати на той чи інший товар — особливо, якщо йдеться про техніку чи транспорт — не завершуються на його купівлі. І у перспективі кількох років дорожчі, але якісніші товари часто виявляються більш вигідним придбанням. Тож Україна запроваджує закупівлі за вартістю життєвого циклу саме для того, аби наші державні організації могли проводити більш ефективні закупівлі та заощаджувати кошти в довготривалому періоді”, — прокоментував директор ДП “Прозорро” Василь Задворний. 

Новий інструмент буде корисним замовникам у випадку закупівель товарів, які передбачають значні витрати на їхню експлуатацію та обслуговування. Тож йдеться насамперед про дороговартісне обладнання, транспорт, двигуни, компресори, турбіни тощо. Таким чином, розробка стане цікавою таким великим державним компаніям та установам, як Укрзалізниця, Нафтогаз, Укренерго, Укрпошта, Укроборонпром, Державна служба з надзвичайних ситуацій та іншим. 

Як відбуватимуться закупівлі за вартістю життєвого циклу? При оголошенні такого тендеру замовник буде вказувати категорію витрат (наприклад, вартість заміни складових), період експлуатації (наприклад, 5 років чи 200 тис. км) та спосіб документального підтвердження інформації. До слова, так українські виробники, які зможуть запропонувати більш вигідні умови обслуговування своєї продукції, зможуть отримати додаткову конкурентну перевагу. 

Ціна товару з урахуванням вартості життєвого циклу товару буде вираховуватися за спеціальною формулою, розробленою Мінекономіки. Під час самого аукціону на Prozorro постачальники будуть змінювати лише ціну товару, а витрати по життєвому циклу будуть залишатися незмінними. 

Life Cycle Costing є трендом публічних закупівель у Європейському Союзі. Таким чином, Україна ще більше наблизила свої закупівлі до європейського зразка та зробила важливий крок до імплементації нашого законодавства з ЄС.

Джерело: Prozorro